| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | DPDT |
| Push Button Style | Plunger |
| Voltage Rating | 20V |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Push Button Diameter | 4mm |
| Push Button Material | PA |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Case Colour | Black |
| Contact AC Voltage Rating | 0.4VA |
| Contact DC Voltage Rating | 0.4VA |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.