| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 13.6mm |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Dome |
| Voltage Rating | 32/50/125V ac |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Gold Plated Silver |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 32 V ac |
| Case Colour | Black |
| Contact AC Voltage Rating | 32 V, 125V |
| Contact DC Voltage Rating | 50V |
| Manufacturer Part No. | PAS6B2M1CES2-5 |
| Terminal Type | Solder |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.