| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 12mm |
| Push Button Colour | Silver |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 24V ac/dc |
| LED Colour | Green |
| IP Rating | IP40 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Current Rating | 15 mA |
| Contact DC Voltage Rating | 36V |
| Manufacturer Part No. | AV07L-B42-M3-RR-G-LO-24V |
| Terminal Type | Quick Connect |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.