| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | PCB |
| Panel Cut Out Diameter | 8mm |
| Push Button Colour | Clear |
| Contact Configuration | SPST |
| Voltage Rating | 30V dc |
| LED Colour | Red |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 30 V dc |
| Case Colour | Black |
| Contact DC Voltage Rating | 30V |
| Manufacturer Part No. | PBL03 |
| Terminal Type | Pc Pin |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.