| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| Push Button Colour | Green |
| Contact Configuration | DPDT |
| Push Button Style | Round |
| IP Rating | IP66 |
| Push Button Diameter | 28.8mm |
| Series | A22N |
| Push Button Material | Metal |
| Manufacturer Part No. | A22NN-RNA-UGA-P112-NN |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.