| Switch Operation | On-(Off) |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 12.5mm |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | SPST - NC |
| Contact Material | Silver |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Contact AC Voltage Rating | 125V |
| Manufacturer Part No. | SB4011NCM |
| Terminal Type | Solder Lug |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.