| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| Push Button Colour | Red |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 35V |
| LED Colour | Red |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Series | 82 |
| Contact Current Rating | 0.5 A |
| Case Colour | Silver |
| Contact AC Voltage Rating | 35V |
| Contact DC Voltage Rating | 35V |
| Manufacturer Part No. | 82-6657.1114 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -30 °C → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.