| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Panel Cut Out Diameter | 11.4mm |
| Push Button Colour | Yellow |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Case Colour | Yellow |
| Contact DC Voltage Rating | 32V |
| Manufacturer Part No. | D6R30 F1 LFS |
| Terminal Type | Pc Pin |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.