| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 15mm |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 48V dc |
| LED Colour | Clear |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Material | Gold Plated, Silver |
| Push Button Diameter | 16mm |
| Series | IZ |
| Push Button Material | Thermoplastic |
| Manufacturer Part No. | IZPR3S422 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.