| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 12.2mm |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Contact Material | Silver Plated Copper |
| Push Button Diameter | 12mm |
| Series | 1200 |
| Push Button Material | Polyamide |
| Manufacturer Part No. | 1212A2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.