| Accessory Type | Illuminated Push Button Switch |
| For Use With | Series 31 Push Buttons |
| IP Rating | IP40 |
| Series | 31 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 42 V |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Mounting Type | PCB |
| Actuator Type | Button |
| Overall Depth | 46.5mm |
| Actuator Material | Polyamide |
| Actuator Diameter | 18mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.