| Switch Operation | Momentary |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 32 V ac |
| IP Rating | IP67 |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Terminal Type | 3.5mm Stereo Plug |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Contact Material | Gold Plated Silver |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.