| Switch Operation | Momentary |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current Rating | 1 A |
| IP Rating | IP65, IP67/66 |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Terminal Type | Solder |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.