| Contact Configuration | 2NO/NC First & Second Push Button, NO Third & Fourth Push Button |
| IP Rating | IP65 |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Cutout Diameter | 40mm |
| Length | 440mm |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Depth | 70mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.