| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | 3SU1 |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 5 → 500 V ac, 5 → 500V dc |
| Supply Current | 10A |
| Depth | 70.6mm |
| Width | 30mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 40mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.