| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 1NO + 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | XB5 |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 24 V ac, 24V dc |
| Supply Current | 6A |
| Depth | 60mm |
| Width | 85mm |
| Height | 60mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.