| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | XALK |
| Voltage Rating | 24 V ac, 24V dc |
| Supply Current | 6A |
| Depth | 68mm |
| Width | 96mm |
| Push Button Material | Polycarbonate |
| Height | 68mm |
| Bezel Material | Polycarbonate |
| Series | XALK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.