| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 2NO + 2NC |
| Push Button Actuation | Key Release |
| Illuminated | No |
| Series | Harmony XB6 |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 240 V ac, 250V dc |
| Depth | 41.5mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Pole and Throw Configuration | TPST |
| Push Button Material | Plastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.