| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | 1NO + 2NC |
| Push Button Actuation | Key Release |
| Illuminated | No |
| Series | Harmony XALK |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69(IP69K) |
| Colour | Red, Yellow |
| Push Button Shape | mushroom |
| Voltage Rating | 600V ac/dc |
| Depth | 53mm |
| Width | 68mm |
| Push Button Material | Polycarbonate |
| Pole and Throw Configuration | TPST |
| Height | 68mm |
| Bezel Material | Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.