| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Configuration | SPDT |
| Illuminated | No |
| Series | Harmony 9001K |
| IP Rating | IP66 |
| Minimum Operating Temperature | - 25°C |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Manufacturer Part No. | 9001KR16H2 |
| Push Button Material | Plastic |
| Operating Temperature Range | - 25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.