| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 1NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | YW |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 24V ac/dc |
| Depth | 78.3mm |
| Safety Contacts | 1 |
| Depth | 78.3mm |
| Series | YW |
| Dimensions | 40 Dia. x 78.3 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.