| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | 4NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | XW |
| IP Rating | IP65 |
| Push Button Shape | Round |
| Depth | 80.7mm |
| Width | 38.6mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 38.6mm |
| Width | 38.6mm |
| Bezel Material | Plastic |
| Series | XW |
| Push Button Material | Plastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.