| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 16mm |
| Push Button Actuation | Stay Put |
| Illuminated | No |
| Series | RMQ16 |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | mushroom |
| Voltage Rating | 24V |
| Depth | 85mm |
| Width | 28mm |
| Push Button Diameter | 25mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 28mm |
| Switch Operation | Off |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.