| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Actuation | Pull Release |
| Illuminated | No |
| Series | FAK |
| IP Rating | IP65, IP67, IP69K |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 24 V dc, 230V ac |
| Supply Current | 6A |
| Depth | 101mm |
| Auxiliary Contacts | 1NO/1NC |
| Width | 85mm |
| Push Button Diameter | 94mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Safety Contacts | NO/NC |
| Height | 85mm |
| Housing Colour | Yellow |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.