| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22.5mm |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | 84 |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 240 V ac, 250V dc |
| Supply Current | 5A |
| Depth | 32mm |
| Auxiliary Contacts | 1NO/1NC |
| Width | 39.5mm |
| Push Button Diameter | 32mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Height | 332mm |
| Housing Colour | Red |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.