| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 16mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | 61 Compact |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 50 V ac, 50V dc |
| Depth | 27.5mm |
| Push Button Diameter | 27mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 48mm |
| Bezel Material | Plastic |
| Switch Operation | Maintained |
| Housing Colour | Yellow |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.