| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | 2NO + 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | SSA-EB |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red, Yellow |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 60 V ac, 75V dc |
| Supply Current | 2A |
| Push Button Diameter | 40mm |
| Push Button Material | Polyamide |
| Height | 119.8mm |
| Bezel Material | Polycarbonate |
| Housing Colour | Yellow/White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.