| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Pull Release |
| Illuminated | No |
| Series | 1SFA |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Colour | Red, Yellow |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 125 V dc, 240V ac |
| Depth | 65mm |
| Auxiliary Contacts | 2NC |
| Width | 65mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Height | 79mm |
| Bezel Material | Plastic |
| Housing Colour | Yellow |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.