| Series | CROUSE-HINDS |
| Number of Cutouts | 2 |
| Enclosure Colour | Black |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Length | 125mm |
| Width | 85мм |
| Depth | 77.5мм |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Maximum DC Voltage | 110V |
| Maximum AC Voltage | 500V |
| Maximum Current | 16A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.