| Minimum Temperature | 0°C |
| Maximum Temperature | +180°C |
| Opening Temperature | 90°C |
| Thermostat Type | Bi-Metallic |
| Closing Temperature | -20°C |
| Switch Configuration | NC |
| Contact Rating | 15 A @ 125 VAC, 16 A @ 250 VAC |
| Contact Voltage Rating | 250 V / 125V |
| Terminal Type | Vertical Tab |
| Reset Type | Manual |
| Mounting Type | Fixed |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.