| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Contact Current Rating | 10.1 A |
| Contact Configuration | SPST, SPST |
| Operating Force | 67 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Case Material | Thermoplastic Nylon |
| Voltage Rating | 125 V ac, 250V ac |
| Standards Met | UL 1054, UL 94V-O |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.