| Actuator Type | Button |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 10 A @ 125/250 V ac, 6 A @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP50 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Case Material | Thermoplastic Polyester PET |
| Voltage Rating | 125/250 V ac, 30V dc |
| Standards Met | EN61058, UL E314201, UL1054 |
| Operating Temperature Range | -40 → +150°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.