| Actuator Type | Button |
| Terminal Type | Lead |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 200 cN |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Switch Housing | V0 Housing |
| Contact Material | AuAgPt |
| Case Material | PBT/PET |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.