| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 80 gf |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Case Material | PBT |
| Voltage Rating | 30 V dc, 125V ac |
| Standards Met | ENEC Approved ENEC-02331, UL Approved E483308 |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.