| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10.1 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 1.1 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Fine Silver |
| Case Material | Thermosetting Formaldehyd Melamine |
| Mechanical Life | 50000000Operations |
| Release Force | 0.17N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.