| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 15 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP54 |
| Operating Force | 7.2 N |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Zinc Alloy |
| Mechanical Life | 10^6Operations |
| Release Force | 1.7N |
| Operating Temperature Range | -10 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.