| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 6 A @ 400 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 600 gms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Switch Housing | V0 Housing |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 1 x 10⁶Operations |
| Voltage Rating | 400V ac |
| Standards Met | CE, CSA, IEC 1058-1 |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.