| Actuator Type | Long Straight Lever |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 400 gms |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Switch Housing | V3 Housing |
| Contact Material | Silver on Copper |
| Case Material | Glass Filled Thermoplastic |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 12gf |
| Standards Met | CE, CSA, IEC 1058-1, LCSO |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.