| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | DPST |
| Operating Force | 100 gms |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 15gf |
| Standards Met | IEC 1058-1 |
| Operating Temperature Range | -65 → +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.