| Actuator Type | Button |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | DPST |
| Operating Force | 800 gms |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 160gf |
| Standards Met | CE, CSA, IEC 1058-1 |
| Operating Temperature Range | Maximum of +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.