| Actuator Type | Hinge Lever |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Contact Current Rating | 3 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 1.18 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Clad Silver Nickel Alloy |
| Case Material | PPHS |
| Mechanical Life | 5 x 10^6Operations |
| Release Force | 0.13N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.