| Actuator Type | Simulated Roller Lever |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Contact Current Rating | 5 A @ 125 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 1.47 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 30000000Operations |
| Release Force | 0.06N |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.