| Actuator Type | Long Hinge Lever |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Contact Current Rating | 2 A @ 12 V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 0.5 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Alloy |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Release Force | 0.03N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.