| Actuator Type | Hinge Roller Lever |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 15 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 200 gf |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Case Material | Thermosetting |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Release Force | 14gf |
| Operating Temperature Range | -25 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.