| Actuator Type | Hinge Roller Lever |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 1.18 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Release Force | 0.15N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.