| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10 A @ 400 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 0.8 → 1.4 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Switch Housing | V0 Housing |
| Contact Material | Ag |
| Case Material | Duroplast Type 182, PA Glass Fiber-Reinforced, PA Latamid |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.