| Actuator Type | Snap |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 50 gf |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Case Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mechanical Life | 300000Operations |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.