| Actuator Type | Straight Lever |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 0.7 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 20000000Operations |
| Release Force | 0.14N |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.