| Actuator Type | Roller Plunger |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 15 A @ 480 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 3.628 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mechanical Life | 10^7Operations |
| Voltage Rating | 125 V ac/dc, 250 V ac/dc |
| Release Force | 3.88N |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.