| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 10 A @ 125 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 90 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +82°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | PCT |
| Release Force | 9gf |
| Operating Temperature Range | -40 → +82°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.